Özel Günler

SEVGİLİLER GÜNÜ

Roma İmparatoru olan Kral II. Claudius ülkeyi kendi katı kurallarıyla yönetiyordu. Savaşmak, güçlü ve kalabalık bir orduya sahip olmak onun için çok önemliydi. Savaş zamanı halkın tüm erkeklerinin asker olmasını istiyordu ama yeterince asker bulamıyordu. Ona göre sebep erkekler ailelerini bırakıp savaşa gitmek istemiyorlardı. Bunun üzerine Kral II. Claudius evlenmeyi yasakladı. Halkın din inancını da değiştirerek Hrıstiyanlık inancını kaldırıp 12 tanrıya tapmalarının emrini verdi. Kiliseler nikah kıyamaz hale geldi.  Bunun üzerine aşıkların ayrı kalmasına gönlü razı olmayan papaz Valentine de gizli nikah töreni düzenlemeye başladı. Bunu öğrenen Kral II. Claudius papaz Valentine’yi önce hapsetti sonra da dövdürterek öldürttü. Valentine’nin öldüğü gün olan 14 Şubat, 226 yıl sonra Valentine’ye Aziz unvanı verilmesiyle birlikte  ‘’Aziz Valentine Günü’’ olarak kutlanmaya başlandı. Amerika da 1800 yıllarda ilk sevgililer günü kartı yazılmasıyla sevgililerin birbirlerine aşk sözleri söylediği küçük hediyeler verildiği bir gün haline geldi. Bizim kültürümüze de sevgililer gününü zamanla yerleşmiştir.

ANNELER GÜNÜ

ABD’nin Philedelphia Eyaletinde yaşayan Anne Jarvis babası hayatını kaybedince annesiyle yaşamaya başlar. Üç yıl sonra 1905 yılında annesi de hayatını kaybeder. Hayattayken annesiyle çok anlaşamayan Anne, annesinin hayatını kaybetmesiyle bunun yükü altında ezilir ve kendini suçlar. Annesinin birinci ölüm yıl dönümünde tüm arkadaşlarını eve toplar ve anneleri hayattayken onların yanında daha çok olmaları ve sevdiklerinin söylemeleri gerektiğini anlatır. Bugünü annelerine armağan etmelerini ve onlarla zaman geçirmelerini söyler. Arkadaşları tarafından kabul edilir. Anne Jarvis bugünün yasal olması için de çok çalışmalar yapar ve 1908 yılında eyalet çapında kutlanır. 1911 yılında tüm ülkeye yayılır. 1914 yılında resmiyet kazanır.  Dünyanın çeşitli ülkelerin de mayıs ayının farklı günlerinde kutlanırken ülkemizde mayıs ayını ikinci Pazar günü kutlanmaktadır.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran’ın ‘’Dünya Çevre Günü’’ olmasına karar verilir. Her yılın bu günü çevre bilincini artırmak için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ülkemizde çevre ile ilgili çalışmalar 1978 yılında Çevre Müsteşarlığının kurulmasıyla başlar. 5-11 Haziran tarihleri arası ‘’Çevre Haftası’’ olarak etkinlikler düzenlenmektedir. Hafta boyunca okullarda öğrencilere doğal çevreyi nasıl korumaları gerektikleri anlatılır. Radyo ve televizyonlar da toplumu bilgilendirici yayınlar yapılır, dergi ve gazetelerde ise konuyla ilgili yazılar basılır.

YAŞLILAR GÜNÜ

Birleşmiş Milletler 1990 yılında aldığı bir kararla yaşlı insanların sağlığına dikkat çekmek için 1 Ekim’i ‘’Dünya Yaşlılar Günü’’ olarak ilan eder. Yaşlı olan insanların birçok sağlık sorunu olabilir bununla ilgili hem kendinin hem de ailesinin bilinçli olması gerekir. Ayrıca yaşlıları daha çok hatırlamalı onlara daha çok ilgi göstermeliyiz. Yaşlılar günü vesilesiyle birçok çalışma yapılarak toplum bilinçlendirilir. Ülkemizde de yaşlı nüfusun artışıyla birlikte ‘’Yaşlılar Günü’’ kutlanmaya başlanılmıştır.

BABALAR GÜNÜ

1900’lerin başında Virginia da maden çökmesi sonucu çoğu baba olan 300 madenci hayatını kaybeder. Ertesi yıl kilise ölenleri anmak için tören düzenler. Zamanla yapılan anma törenleri babaları anma gününe dönüşür. 1910’lu yıllarda Bayan Doods’un çalışmaları sonucu geniş çevrelere yayılır. Bayan Dodds’un savaş gazisi babası eşini genç yaşta kaybedince 6 çocuğunu tek başına büyütür. Bayan Dodds da babasının bu özverisinin herkes tarafından bilinmesini ister. Bu nedenle babalar günü anmalarının resmi olabilmesi için çalışmalar da bulunur. Onun çabalarıyla belediyeler tarafından tanınır. 1924 yılında Amerika başkanı resmi bir açıklamayla günü kutlar ülke çapında bilinip anılmasını sağlar. 1966 yılında Başkan Lyndon Johnsonn haziranın 3. Pazar günü anmaların yapılmasına resmi olarak izin verir ve takvimlerde yer alır. Dünyanın kutladığı bir gün haline gelir.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart 1857 yılında 40.000 işçi daha iyi çalışma koşulları istediği için grev yapar. Grev esnasında polis müdahale eder ve işçileri fabrikaya kapatır. İşçiler fabrikanın içinde olduğu esnada yangın çıkar. Barikat yüzünden 129 kadın işçi kaçamaz ve hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra 1910 yılın da Danimarka’nın Kopenhag şehrinde 2. Enternasyonal bağlı kadınlar toplantısın da o günün anılması için öneri getirilir ve kabul edilir. Belirli bir tarih belirlenmemiş fakat her zaman ilkbaharda anılmıştır. 1921 de ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak her yıl 8 Mart günü anılmasına karar verilir. 1977 de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ‘’ Dünya Kadınlar Günü’’ olarak anılmasını kabul etmiş. Türkiye de 1984 yılından bu yana kesintisiz ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ anmaları yapılmaktadır.

HEMŞİLELER HAFTASI

12-18 Mayıs arası kutlanan hemşireler haftası ilk modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale’e atfedilmiştir. Dünya ile birlikte Türkiye de 1964 yılından bu yana hemşireler haftasını kutlamaktadır. Doktorlara yardımcı olan, hastalarla alakadar olan güler yüzlü hemşirelerimizi unutmadığımız saygı ile andığımız bir gündür. Aynı zamanda tüm hafta boyunca hemşirelik mesleğini iyileştirme yolunda çalışmalar da yapılır.

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Dünya Sağlık Örgütünü anayasasının yürürlüğe girdiği gün olan 7 Nisan her sene ‘’Dünya Sağlık Günü’’ olarak kutlanır. Bir hafta boyunca etkinlikler düzenlenir. Halk sağlığı hakkında bir konu seçilerek tüm dünya da bu konu ile ilgili etkinlikler yapılarak halk bilinçlendirilir. Sağlıklı hayatı doğumla birlikte elde eder yaşadığımız sürece de bu hakka sahip oluruz. Unutulmamalıdır ki sağlık hayatımız da önemli bir yerdedir. Sağlıklı insan sağlıklı toplum demektir.

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Atatürk bir milletin kurtuluşunun ancak eğitimle olacağını, eğitimin de okuma-yazma öğrenmekten geçtiğini bilen bir liderdi. Bunu da öğretmenlerin yapabileceğini biliyordu. ‘’Milleti kurtaracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’’  sözüyle öğretmenlere olan inancını gösteriyordu. Cumhuriyetin ilanı ile okuma-yazma inkılabı yaptı. Okum-yazmayı tüm halkın rahatlıkla öğrenebilmesi için millet mektepleri açtı. Bazı zamanlar da kara tahtanın önüne geçerek kendi de ders verdiği oldu. Dünya da Öğretmenler Günü 5 Ekim de kutlanıyorken ülkemizde 1981 yılından bu yana ‘’Öğretmenler Günü ‘’ Ulu Önder Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği gün olan 24 Kasım da kutlanmaktadır.

TIP BAYRAMI

Ülkemizde modern tıp eğitimini başlangıcı olarak ‘’Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire ‘’ adında tıp okullarının açılışı olan 14 Mart 1827 tarihi kabul edilir. I.Dünya Savaşı sonunda 1919 yılında yabancı işgalcilere tepki olsun diye tıp öğrencileri ilk tıp bayramını kutlamışlardır. Kutlamalar ve anmalar her yıl 14 Mart günü başlar ve bir hafta devam eder. Aynı zaman da  tıp çalışanlarının sorunları ele alınır çözümler üretilir. Dünya da tıp bayramı farklı tarihlerde kutlanmaktadır.